Interesujący pomysł na hobby, a może raczej kosztowne zabawki dla bogaczy, czyli parę słów o modelarstwie rc

Modelarstwo rc, czyli modele, jakie są sterowane zdalnie za pomocą fal radiowych. Kto z nas będąc dzieckiem nie marzył o tym, by mieć mały model samochodu wyścigowego ze zdalnym sterowaniem?

akumulator lipo

Ostatnio modelarstwo rc staje się coraz bardziej popularne, a czasy kiedy dostępne było właściwie tylko dla pasjonatów, jacy sami własnoręcznie budowali własne modele mamy na szczęście już dawno za sobą. Sklepy modelarskie rc mają w swojej ofercie bogaty wybór zarówno gotowych modeli, jak również elementów potrzebnych do ich budowy. Od czego jednak zacząć zabawę z modelarstwem? Modele można ogólnie rozróżnić na jeżdżące, pływające a także latające. Naszą zabawę z modelarstwem trzeba zatem zacząć od wyboru rodzaju modelu, jaki będzie nas interesował. Dla niedoświadczonych amatorów poleca się modele, które nie są za bardzo wymagające w kontrolowaniu. Rozmaite sklepy modelarskie rc oferują takie modele już za kilkaset złotych.

Kolejnym krokiem jest wybór rodzaju napędu, który zostaniezastosowany w naszym modelu. Obecnie do napędu modeli stosuje się silniki spalinowe, które wymagają odpowiedniego paliwa nitro, tzn. odpowiedniej mieszanki nitrometanu, albo silniki elektryczne, które wymagają właściwych źródeł energii, jak na przykład akumulatory lipo, czyli litowo-polimerowe. Napęd spalinowy polecany jest jednakże dla bardziej doświadczonych ze względu na to że ich obsługa jest bardziej wymagająca, a ponadto konieczne jest właściwe przygotowanie, a właściwie dotarcie silnika oraz regulacja. Najbardziej zaawansowane są oczywiście modele latające, które wymagają odpowiedniej wprawy do tego, aby nimi sterować. W modelach samolotów stosuje się także silniki odrzutowe.

wnętrze akumulatora samochodowego

Autor: Dilshan Jayakody
Źródło: http://www.flickr.com
Ze względu na rozmiary takich modeli, które osiągają nawet ponad metr długości i tyle samo rozpiętości skrzydeł, a również prędkości jakie mogą one osiągać, tzn. do 250 kmh te modele mogą być bardzo niebezpieczne i wymagane jest duże doświadczenie, by nimi sterować. Ceny takich modeli są też odpowiednio większe. Za najmocniejsze modele z silnikiem odrzutowym trzeba zapłacić aż kilkanaście tys. złotych. Początkujący amatorzy modelarstwa rc powinni jednak postawić na modele jeżdżące z silnikami elektrycznymi wyposażone w akumulatory lipo. Modelarstwo rc może być wymagającym hobby, lecz aby rozpocząć z nim zabawę wcale nie trzeba dysponować znacznymi funduszami. Wystarczy odwiedzić sklepy modelarskie rc i nabyć swój pierwszy model, a na pewno uśmiech długo nie zejdzie nam z twarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*