Kilka słów o systemach operacyjnych

W dzisiejszych czasach, jakie zdominowane są wciąż rozprzestrzeniającą się informatyzacją niemal każde urządzenie działa w oparciu o konkretny system operacyjny. OS to takie nietypowe oprogramowanie na bazie którego użytkownik może w pełni korzystać z możliwości jakie daje mu dany sprzęt przez włączanie konkretnych aplikacji po komunikację z innymi, dołączanymi urządzeniami zewnętrznymi.

netbook

Źródło: pixabay.com

Obecnie na rynku dostępnych jest duża systemów działających na różnych platformach. Zaczynając od pecetów oraz notebooków po smartfony, tablety, smart zegarki i wszystkie pozostałe. Gdy spojrzymy na ranking OS (a więc systemów operacyjnych) dla komputerów stacjonarnych i laptopów zobaczymy, że ciągle od kilku lat na czołowym miejscu króluje OS Windows w kilku wariantach. W ostatnim czasie firma Microsoft wypuściła na rynek OS Windows 10, jaki pobił wszystkie dotychczasowe rekordy pobrań dla dotychczasowych wariantów tej platformy. Dobrze stworzony proces wdrożenia tego systemu łącznie z odpowiednim marketingiem spowodowały, że Windows 10 został entuzjastycznie przyjęty przez klientów. I pomimo, że w dalej ustępuje on Windows 7, to jego partycypacja w rynku PC i laptopów wciąż wzrasta.

Warto nadmienić, iż w przypadku zagadnienia takiego jak ranking OS widzimy tendencję rosnącego znaczenia platform otwartych czyli open source. Do takich niewątpliwie należy platforma Linux i wszystkie jego odmiany tj. Ubuntu albo Debian. Jeżeli natomiast rzucimy okiem na ranking systemów operacyjnych w ogóle, nie zważywszy na rodzaj urządzeń na które kierowana jest dana platforma to stwierdzimy, że w czołówce tabeli, poza wymienionym Windows 10 i 7 plasują się także systemy mobilne: Android i iOS jak i platformy dla komputerów firmy założonej przez Steve’a Jobsa – MAC OSX. Wspominając o popularności Windows 10 warto zauważyć, że można tę wersję oprogramowania Microsoftu zainstalować na naszym komputerze z właściwie spreparowanego pendrive’a, co zdecydowanie ułatwia i przyśpiesza sam proces upgrade’u naszego komputera.

komputer

Autor: uPrism co.,ltd.
Źródło: http://www.flickr.com

Przed tym gdy zadecydujemy o wdrożeniu platformy Windows 10 za pomocą pendrive’a warto zbadać, jakie z narzędzi tego typu wybija się na tle konkurencji. Z pomocą przychodzi nam Internet i telewizja TVK- (internet we wrocławiu) – kiedy wpiszemy w Google: “ranking pendrive” otrzymamy sporą liczbę rezultatów z benchmarkami, analizami i opiniami klientów o danych modelach. Ważnym elementem w tych analizach jest z całą pewnością wydajność, szybkość i zrównoważony stosunek ceny do wykonania. Jeśli chodzi o szybkość zapisu jak i odczytywania danych z nośnika, to sprawdzane jest to, w jaki sposób model funkcjonuje przy procesowaniu różnych plików tj. fotografie, pliki mp3, pliki avi etc. Tak więc przed tym, gdy zdecydujemy się na odpowiedni model przyda się lektura wyników dla zapytania “ranking pendrive”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*