Czy przy wykorzystaniu karty zbliżeniowej transakcja może być przeprowadzona nieco prędzej?

Zamiast płacenia gotówką w markecie, coraz częściej decydujemy się na transakcje bezgotówkowe zatem płatność za pomocą karty płatniczej.
Każdy, kto ma konto bankowe staje się często z automatu również właścicielem karty płatniczej.

system operacyjny
Dzięki takiej karcie swobodnie moglibyśmy zarządzać swymi środkami, które zgromadzone są na koncie prywatnym, pobierać gotówkę z bankomatu i płacić za zakupy w markecie. Poza standardowymi kartami płatniczymi na PIN pojawiły się jakiś czas temu karty zbliżeniowe. Ich obsługa jest dużo prostsza, niż jest to w wypadku kart typowych. Karty zbliżeniowe są używane z powodzeniem nie tylko w sferze bankowości, lecz również są stosowane jako legitymacje studenckie, karty komunikacji publicznej i przepustki. W przypadku kart, które stosowane są w polskiej bankowości, karta zbliżeniowa czyli elektroniczna, z plastiku karta płatnicza nie odbiega niczym swym wizerunkiem od zwykłej karty na PIN, która stosowana była do tej pory. W wypadku karty zbliżeniowej wyznacznikiem jej są wbudowane dodatkowo elementy. Są to przykładowo mały mikroprocesor, pamięć oraz antena. Tego typu karta działa na zasadzie połączenia z terminalem za pomocą mikroanteny. Przez to transakcja płatnicza może wykonywana być bez potrzeby wprowadzenia tego typu karty do czytnika kart i bez wpisywania PIN-u.
karty zbliżeniowe

Autor: brett jordan
Źródło: http://www.flickr.com

Kiedy za zakupy zamierzamy zapłacić kartą zbliżeniową, musimy przede wszystkim poinformować o tym sprzedawcę lub kasjerkę. Chyba, że wydarzy się tak, że zostaniemy uprzednio zapytani o typ karty, którą będziemy płacić za realizowaną transakcję. Wtedy ekspedient wprowadzi sumę transakcji do terminala płatniczego i zwróci się z prośbą, żeby zbliżyć do terminala naszą kartę zbliżeniową. Kiedy transakcja przeprowadzona jest dobrze usłyszymy wówczas swoisty dźwięk. Przy użyciu kart zbliżeniowych ulega skróceniu czas transakcji.

Jeśli cena opiewa na mniej niż 50 złotych, wtedy nie należy nawet podawać kodu PIN. Karty zbliżeniowe nie ulegają zniszczeniu oraz przetarciom jak robi się to z kartami płatniczymi, które funkcjonują przy zastosowaniu płatniczych terminali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*