Kilka istotnych informacji o realizacji i projektowaniu typowych instalacji elektrycznych w domach i mieszkaniach.

W chyba każdym obiekcie przemysłowym czy domu będzie się znajdowała elektryczna instalacja. W sumie dla każdego z nas jest to tak oczywiste, że się nie zwraca zupełnie uwagi na to, chyba że w pewnym momencie braknie prądu i będzie trzeba świecić świeczkami. Odpowiednio wykonana instalacja będzie bezpieczna i funkcjonalna, nawet przy nieprzewidzianych kłopotach z przepięciami czy zwarciami. Przepisy bardzo precyzyjnie określają tu wszelakie zasady, jakimi trzeba się kierować przy jej projektowaniu, a z powodu bezpieczeństwa nie należy ich łamać. Przewody elektryczne znajdują się cały czas pod dość wysokim napięciem, jakie może być nawet powodem, dlatego też nie można pozwolić sobie na żadne zaniedbania w tych sprawach. Poza tym pozorne oszczędności w formie zbyt cienkich przewodów spowodować mogą ich zbytnie nagrzanie, a w skrajnych przypadkach nawet zapalenie się. Najlepszą opcją będzie wynajęcie do tego zawodowego elektryka, jaki wykona wszystko w taki sposób, żeby spełnić oczekiwania inwestora i równocześnie zachować odpowiednie zasady.

sprzęt - odzwierciedlenie

Autor: Marcin Polak
Źródło: http://www.flickr.com

Jedną z ważniejszych rzeczy podczas projektowania tego typu instalacji będzie wybór dobrych przewodów (). Kable (zobacz lapp) elektryczne wykonane będą przeważnie z dwóch podstawowych materiałów, to znaczy miedzi albo aluminium. Ze względu na dużo lepsze parametry w typowym budownictwie dużo bardziej popularne są przewody miedziane, tak naprawdę one stanowią standard od około dwudziestu lat. Przewody przyłączeniowe z miedzi są dużo mniej odporne na procesy chemiczne, mają też większą przewodność i wytrzymałość mechaniczną. Oferowane są one w wielu różnych odmianach, o średnicach od 0,2 do nawet kilkuset milimetrów kwadratowych, dzięki czemu można je precyzyjnie dopasować w zależności od mocy odbiorników.

sprzęt - selfie

Autor: Arkadiusz Sikorski
Źródło: http://www.flickr.com
W przypadku standardowych instalacji najczęściej stosuje się kable mające średnicę 2,5 mm2, które w zupełności wystarczają na typowe zastosowania. Jeśli ktoś jednak by chciał używać jakiś mocnych urządzeń, to konieczna będzie też bardziej wytrzymała instalacja do tego – .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*