Parę praktycznych informacji, na temat włącznikach elektrycznych

W sprzedaży dostępny jest spory wybór sprzętu elektroinstalacyjnego. Z gniazdkami chyba każdy powinien dać sobie radę i wiedzieć do czego służą. Lecz już przy włącznikach zaczynają się robić kłopoty ze zorientowaniem się, czym poszczególne ich rodzaje się różnią, i jak użyć je w swoim domu.

Włącznik światła

Autor: bonimo
Źródło: http://www.flickr.com

Oczywiście najbardziej popularne i każdemu znane są włączniki jednobiegunowe, używane są one kiedy zajdzie potrzeba wyłączania i włączania napięcia w jednym pomieszczeniu. Tego typu włącznik (zobacz notabene) ma dwa stany, albo przewodzi prąd albo będzie do odcinać. Po dołożeniu do jednopozycyjnych włączników gałki regulującej moc prądu dostaje się włączniki zwane ściemniaczami, służące do regulacji natężenia światła w pomieszczeniu. Często są również stosowane modele świecznikowe, przydają się one bardzo gdy trzeba sterować kilkoma źródłami światła. Na schodowych klatkach idealnie sprawdzają się łączniki schodowe, które pozwalają na załączenie światła z jednej strony i wyłączenie z drugiej. Przeważnie stosowane są na klatkach schodowych i korytarzach i stąd pochodzi ich nazwa. Dopełnieniem wyżej wymienionych rodzajów są łączniki krzyżowe, pozwalające na wykonywanie bardziej zaawansowanych układów, przykładowo oświetlenia czterech pięter, oraz wersje działające automatycznie, w jakich są zainstalowane czujniki ruchu () które reagują na ludzi którzy się pojawiają w pomieszczeniu.

Nowoczesna lampa

Autor: Ronald Sarayudej
Źródło: http://www.flickr.com

Wybierając włączniki (link do oferty) do mieszkania w pierwszej kolejności trzeba brać pod uwagę ich działanie. O tym, jakie ktoś będzie potrzebował dowie się z pewnością od fachowców, którzy zajmują się realizacją instalacji elektrycznej. Wybór włączników w sklepach jest całkiem spory, produkowane są one przez wiele firm i w różnych stylistycznych liniach. Zdecydować się można na klasyczne wzornictwo i kolorystykę, ale jeżeli ktoś chce, to zakupić może na przykład łączniki nowoczesne, zrobione ze stali nierdzewnej. Przeważnie dana linia stylistyczna obejmuje wszystkie typy wyłączników, z tego też powodu bez problemu możemy je nabyć do każdego pomieszczenia w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*