Odgromniki jako narzędzia do ochrony istotnych fragmentów sieci

Odgromniki są narzędzia jakie używa się do asekuracji ważnych elementów obwodów.

Burze zdarzają się bezustannie na wszystkich kontynentach i wywołują znaczne szkody. Przyczyniają się do niszczenia urządzeń zarówno fabrycznych, jak i domowych. Z uwagi na ich ogromną i niespodziewaną formę często wywołują tragiczne następstwa w instalacjach elektrycznych.

elektryka

Autor: Pete
Źródło: http://www.flickr.com

W celu zabezpieczenia narzędzi elektrycznych czułych na przepięcia spowodowane m.in. uderzeniem pioruna niezbędna jest wewnętrzna asekuracja przeciwprzepięciowa. Instalacja elektryczna będzie bezpieczna, jeśli w skrzynce elektrycznej ulokujemy ochronnik przeciwprzepięciowy i wskazówki uszkodzenia, jakie uwidocznią konieczność wymiany ochronnika.

Wewnętrzna asekuracja przeciwprzepięciowa polega na skonstruowaniu zestawienia miejsca neutralnego rozdzielnicy elektrycznej, metalowych powłok kabli, metalowych przewodów trafiających do obiektu, kolejnych złączeń wyrównawczych i uziemienia z kluczową szyną ekwipotencjalną. Więcej tutaj: Firma Pelelectric. Istnieją trzy grupy ochronników zabezpieczających przed wahaniami pochodzenia burzowego i łączeniowego które mogą pojawić się w sieci która zasila budynek.

Ochronnik przeciwprzepięciowy w razie potrzeby bez ryzyka przyjmie falę przepięciową i odprowadzi prąd przepięciowy do uziomu, a nie do instalacji.

Jeśli spodobał Ci się analizowany tekst, kliknij ten link – z pewnością także warto zobaczyć tutaj (https://propilot.pl/produkt/egzamin-a2-na-drona/) kolejny ciekawy materiał!

Zabezpieczy nie tylko przed przepięciami podczas burzy, lecz również łączeniowymi, które zdarzają się w sieci zasilającej.
Wybierając należyty ogranicznik przepięć powinno się uwzględnić maksymalne napięcie stałej pracy pomiędzy kanałem fazowym i neutralnym. Znaczący jest ukształtowanie sieci, również trwałość udarowa powiązana z udarami prądowymi, jakie wywodzą się od wyładowań atmosferycznych.

Ograniczniki powinny być poddawane okresowej kontroli przynajmniej raz w roku, zaś dodatkowe skontrolowanie trzeba przeprowadzić po wystąpieniu uderzenia piorunu w obiekt.

Bezdotykowy i szybki sprawdzian ogranicznika realizuje się z pomocą ruchomego narzędzia pomiarowego. Wybór i realizacja elementów ochrony odgromowej, tak jak zewnętrznej, jak i wewnętrznej powinno się powierzyć elektrotechnikowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*