Co zrobić ze zużytym urządzeniem elektrycznym lub elektronicznym

Na świecie, jak i w naszym kraju z roku na rok kupuje się coraz więcej sprzętów elektrycznych i elektronicznych. Szybki postęp technologiczny pociąga za sobą to, iż urządzenia szybko stają się przestarzałe. Komputery, tablety oraz smartfony po 2-3 sezonach wymieniamy na nowsze, mocniejsze i bardziej wydajne. Podobnie jest w przypadku większych sprzętów. Urządzenia często psują się tuż po okresie gwarancji. Naprawa pralki czy lodówki może okazać się zbyt droga i często najwygodniej jest po prostu kupić nowy sprzęt. Lecz co zrobić ze starym sprzętem? Przecież nie można wyrzucić go do zwykłego kosza.

Sprzęt elektroniczny do utylizacji

Autor: Hanan Cohen
Źródło: http://www.flickr.com
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny najlepiej oddać do recyklingu (odbiór i utylizacja sprzętu elektrycznego i elektronicznego Utylinia.pl). Utylizacja to najlepszy sposób na pozbycie się zużytego urządzenia elektrycznego lub urządzenia elektronicznego. W ten sposób zyskamy pewność, że zużyty sprzęt nie zaśmieci środowiska, a przy tym można odzyskać sporo wartościowych surowców. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to wbrew pozorom niezwykle wartościowe odpady. Oprócz stali oraz plastiku, części elektroniczne zawierają całą listę metali szlachetnych, chociaż czasami w śladowych ilościach. Zaliczyć do nich możemy np. złoto, platynę, miedź. Jeśli utylizacja odpadów elektronicznych jest przeprowadzana na szeroką skalę, to może być niezwykle dochodowym przedsięwzięciem. Co zatem trzeba zrobić, jeżeli posiadamy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (zobacz więcej na stronie www)? Taki sprzęt należy koniecznie oddać do specjalnego punktu. Taki obowiązek nakłada na nas prawo, a właściwie ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Jeśli zdecydujemy się wyrzucić elektrośmieci w niewłaściwy sposób, pamiętajmy, że zgodnie z prawem grozi nam wysoka grzywna, a nawet postępowanie sądowe.

Czy wiesz, że więcej przeczytasz tu (https://zielony-dywan.pl/)? To oczywiście podobna problematyka, więc niewątpliwie sugerowane teksty też są godne polecenia.

Sprzęt komputerowy do utylizacji

Autor: ClerkBase
Źródło: http://www.flickr.com
Dlatego warto przestrzegać prawa i jednocześnie dbać o środowisko. Nie wymaga to dużego zachodu, ponieważ firmy, których zadaniem jest utylizacja elektrośmieci wychodząc naprzeciw potrzebom klientów oferują nawet darmowy odbiór sprzętu za pomocą własnego transportu. Jedyne, co trzeba zrobić, to znaleźć właściwy punkt odbioru odpadów i poprosić o odbiór. Warto jest sprawdzić, czy taka firma jest zarejestrowana w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska oraz czy przestrzega odpowiednich norm dotyczących ochrony środowiska, czego dowodem jest np. certyfikat ISO.

Pamiętajmy, aby zatroszczyć się o środowisko i odpowiednio podejść do tematu elektrośmieci. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny może być niebezpieczny dla otaczającego nas środowiska, dlatego jego właściwa utylizacja jest kwestią bardzo istotną. Pamiętajmy o tym, gdy będziemy chcieli pozbyć się starego sprzętu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*