Awangardowe metody w grach

Na dzień dzisiejszy gry komputerowe wykorzystują dużo nowych technologii, o których kilka lat temu nawet nie śniło się graczom. Spowodowało to powstanie wielu ulepszonych kontrolerów do gier, nieliczne z nich zostały nawet wykorzystane w konsolach nowej generacji. Dobrym przykładem ewolucji tych urządzeń jest wykorzystanie akcelerometru, jaki występuje w dużej liczbie telefonach komórkowych, jak również w standardowych kontrolerach już w PlayStation 3. Akcelerometr to urządzenie ustalające położenie kontrolera w przestrzeni trójwymiarowej. Zastosowanie tego urządzenia do kontrolerów pozwoliło urozmaicić gry w element zręcznościowy.

komputer

Autor: Sergey Galyonkin
Źródło: http://www.flickr.com

Ewolucja

Znaczącym krokiem naprzód w rozwoju kontrolerów była technologia PlayStation Move, dzięki której gracz z użyciem kamery i specjalnego sterownika mógł wcielić się w bohatera gry i bezpośrednio sterować jego ruchami. Firma wprowadziła do sprzedaży specjalne uchwyty na tego typu kontrolery, umożliwiające przekształcenie dwóch takich urządzeń w kierownicę auta czy karabin maszynowy. Następnym krokiem w rozwoju gier było wykorzystanie przez producenta konsoli Xbox One nowej odsłony technologii kinect ppe.pl/news.html?tag=kinect. Rozwiązanie to łączy funkcje kamery z mikrofonem i pozwala na sterowanie urządzeniem z wykorzystaniem nieskomplikowanych ruchów i odpowiednich słów. Na dzień dzisiejszy firmy produkujące gry pracują nad zaadaptowaniem wszystkich wymienionych rozwiązań w swoich wyrobach. Niektóre gry już częściowo korzystają z nowych opcji kontroli postaci.
gra komputerowa

Autor: Cauthon
Źródło: http://www.flickr.com

Gry przyszłości

Eksperci prognozują, że gry nadchodzącej generacji będą wykorzystywały więcej zmysłów niż obecnie, poza tym będą kreowały bardziej realistyczną rzeczywistość. Obraz widoczny dla gracza będzie zależny od ruchów głowy, oprócz bodźców wzrokowych i dźwiękowych będzie można rejestrować bodźce zapachowe czy dotykowe. Aktualnie powstają urządzenia próbne, które już teraz pozwalają odczuwać niektóre z tych doznań, całkiem więc możliwe, że będą one wykorzystane przez twórców gier. Przyszłe dni są obiecujące, jednak już w tej chwili tworzone są gry (automaty do gier sprzedaż) umożliwiające zaawansowaną kontrolę nad postacią, jedną z nich jest , w którym użytkownik będzie mógł dawać postaci krótkie komendy głosowe i rzucać czary za pomocą określonych gestów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*