Dlaczego karty zbliżeniowe uważane są za dosyć niebezpieczne?

Wbrew temu, co sądzą instytucje finansowe, karta zbliżeniowa typu PayPass nie jest za pewna. W razie ich kradzieży złodzieje bez najmniejszych kłopotów płacą przy ich użyciu na konto właścicieli – bywa tak, że wykonują nawet kilkadziesiąt transakcji w ciągu tylko jednej godziny.
Jeżeli otrzymamy karty zbliżeniowe, moglibyśmy spróbować zablokować możliwość wykonywania płatności drogą radiową.

pociąg

Autor: My Online Estate Agent
Źródło: http://www.flickr.com
Jak ustalono, taką możliwość oferuje w naszym kraju wyłącznie jeden bank. Funkcji zbliżeniowej nie można by jednak zablokować logując się na stronę instytucji finansowej. Wymagane jest telefoniczne połączenie z BOK oraz rozmowa z konsultantem. Dodatkowo nie wystarczyłoby jedynie zlecić dyspozycję zablokowania płatności bezstykowej. Żeby zatwierdzić zamówienie, bank najczęściej wymaga wykonania dwóch wypłat bankomatowych (wartość transakcji nie ma znaczenia) z dwóch różnych banków albo z tzw. sieci bankomatowych. Dopiero po ich przeprowadzeniu, opcja zbliżeniowa zostanie zablokowana. Będzie to operacja nieodwracalna. karty zbliżeniowej nie należy jednak wbrew pozorom ukraść, żeby pozbawić nas pieniędzy. Wystarczyłoby posłużyć się jedynie odpowiednim urządzeniem, dane konieczne do transakcji można zwyczajnie skopiować z karty, którą nosimy w portfelu.
firma

Autor: home thods
Źródło: http://www.flickr.com
Najlepszym, ale tylko do pewnego stopnia skutecznym sposobem jest noszenie tego typu karty zbliżeniowej w etui, które zatrzymuje fale radiowe i chroni w tego typu sposób przed zdalnym odczytywaniem danych z karty. Tego typu futerały w rozmiarach karty kredytowej można kupić już za parę złotych. Należy jednak mieć świadomość tego, że karta jest bezpieczna wyłącznie wtedy, gdy jest umieszczona w etui.

Wyciągając ją przykładowo, aby zapłacić, jesteśmy narażeni na skopiowanie danych, żeby przenieść transakcję na nasze konto. Kartę możemy zabezpieczać również w swoim zakresie, przykładowo nosząc ją owiniętą w folię aluminiową albo trzymając w przegródce z kartą mały fragment metalu o wielkości karty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*