Gdzie zamówić wymienne części do naprawy RTV i AGD?

Wielu zapaleńców sprzętu muzycznego wraca do produktów ;powstałych w latach 70 bądź 80 minionego stulecia. Był to okres niezwykle szybkiego rozwoju sprzętu audio i odtwarzaczy płyt analogowych. Na dzień dzisiejszy na giełdach i na stronach internetowych można nabyć prawdziwe perełki z tamtego okresu, za niewielkie sumy.

Zestaw kina domowego marki Philips

Autor: Philips
Źródło: Philips
Niestety, sprzęt tego typu z biegiem lat ulega degradacji – rezystory tracą swoje właściwości, kondensatory są uszkodzone a transformatory skorodowane. Na szczęście reperacja takich urządzeń nie należy do trudnych i wielu miłośników dobrego brzmienia robi to samodzielnie, korzystając z elementów dostępnych w sklepach i internecie.

Wzmacniacze muzyczneWzmacniacz to urządzenie, które wzmacnia sygnał biorący się z urządzeń (gramofon, odtwarzacz CD, magnetofon itp.) i następnie przenosi go na zestaw głośnikowy. Urządzenia te funkcjonują w sporym obciążeniu, co znaczy że po kilkunastu latach używania taki sprzęt może być już w dużym stopniu zużyty i wymaga niekiedy naprawy. Naprawa wzmacniaczy audio (Systemy Soundaround pod zabudowe) opiera się zwykle na wymianie wszystkich tranzystorów, oporników i pozostałych drobnych części elektronicznych, oraz na usunięciu zanieczyszczeń z płytki drukowanej. Części zamienne można znaleźć w każdym sklepie elektronicznym, ich listę można odszukać w instrukcjach serwisowych, które dostępne są na forach miłośników takiego sprzętu, np. tu dostaniesz niezbędne elementy do naprawy: wymienne części w sklepie North.

GramofonyGramofon jest nieskomplikowanym urządzeniem zmieniającym analogowy sygnał z płyty winylowej na impuls elektryczny, który następnie jest dostarczany do wzmacniacza. Na dzień dzisiejszy sprzedaje się niezbyt dużo tego typu urządzeń, dlatego też ich ceny są stosunkowo wysokie. Fani czarnej płyty niejednokrotnie decydują się więc na kupno wiekowego urządzenia, wymagającego jedynie drobnej renowacji. Najczęstszym problemem spotykanym w starych gramofonach jest zużyta igła. Na szczęście, na stronach internetowych można znaleźć igły gramofonowe (zamów: gramofonowe igły do gramofonu na wymianę w North) do właściwie każdego modelu wkładki gramofonowej, które były wykorzystywane w popularnych modelach. Trzeba mieć jednak na uwadze, że igła gramofonu jest wykonana z diamentu i jest jedną z najbardziej kosztownych części całego gramofonu. Gramofon może wymagać ponadto odpowiedniego ustawienia i wymiany paska napędowego. Są to jednak proste zadania, jakie krok po kroku są opisane w sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*