Czym jest świadectwo wzorcowania oraz gdzie posiada ono swoje zastosowanie?

Czy wiesz, skąd wiadomo, że jeden kg to właśnie jeden kg? Otóż standard 1 kg znajduje się w skarbcu Międzynarodowego Biura Miar i Wag w Sevres niedaleko stolicy Francji.

wodomierz

Źródło: flickr.com
Dobitnie jest ich tam 6 i od 1889 roku został wyjęty zaledwie trzykrotnie.
Polska kupiła swoją kopię wzoru kilograma w 1951 r.

Czy przeczytane tu wiadomości uważasz za niebanalne? Jeśli tak, to więcej zobaczysz w ofercie, która także z pewnością okaże się zachęcająca.

oraz stąd pobrana została jego nazwa – „51”. A skąd jest wiadome, że 1 kilogram to właśnie 1 kilogram? Więc standard został wytworzony, jak to zostało wymienione wcześniej, w Biurze Miar i Wag, zatem poprzez ludzi nauki w państwowym instytucie. Jego duplikaty z kolei mają tak zwane świadectwo wzorcowania, czyli dyplom zaświadczający pewnik, że z danego przyrządu można by korzystać jako ze wzorca. Takie świadectwo wzorcowania posiada wyniki tzw. wzorcowania przyrządu pomiarowego i zaświadczający, że skalowany przyrząd pełni określone wymogi metrologiczne. Należałoby wspomnieć, że świadectwo wzorcowania to 1 z podstawowych dokumentów, jakie zezwalają na zachowywanie tak zwanej spójności pomiaru.

świadectwo wzorcowania

Autor: Sony
Źródło: Sony
Pozostałymi słowami, gdyby nie świadectwo wzorcowania, które muszą mieć wszyscy producenci różnorodnych wag, w rzeczywistości 1 kilogram oznaczałby dla różnorodnych ludzi coś całkiem innego. A przecież często od wagi zależy koszt jakiegokolwiek towaru. Czy to w jakimkolwiek sklepie czy to w placówce pocztowej przy wysyłaniu paczki. Jak się zatem okazuje, świadectwo wzorcowania to bardzo ważny dokument także dla ludzi nieuświadomionych takiego pewnika.

Naturalnie analogiczne świadectwo wzorcowania powinny posiadać także odmienne ogólnie znajome rozmiary czy też urządzenia. Przykładowo co byłoby, gdyby prędkościomierze w samochodach nie były skalibrowane według identycznego wzorca?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*