Rola odbieraków prądu

Inna nazwa odbieraka prądu to pantograf. Powszechniedopuszczona definicja tłumaczy, iż odbieraki prądu to składnikimaszynyalbourządzenia zasilanego z zewnątrz energią elektryczną.

Odbierak prądu scala się z przewodem jezdnym albo szyną prądową. Mówiąc prościej – sprzęt służy po prostu do odbierania prądu, któryprzeznaczony jest do pracy ogólnej całego urządzenia.
Odbieraki prądu eksploatowane są na dachach lokomotywy elektrycznej, tramwaju czy elektrycznego zespołu trakcyjnego. Według innej definicji odbieraki prądu to instrumentysłużące do ruchomego zintegrowania stykowego sieci trakcyjnej z elektrycznym systememnaczelnym pojazdu trakcyjnego. Co tak w ogóledefiniujesłowo ‘trakcja’? Trakcja to rodzaj zasilania pojazdu szynowego. Pojazdy tego typuposuwają się po szynach wykorzystując wewnętrzny mechanizm napędowy. Pojazd kolejowy porusza się na kołach albo poduszce magnetycznej – bonusy. Skutkiem tego za pojazd kolejowy można uznać zarówno pociąg, jak i tRAMwaj, metro czy kolej przemysłową.

Chcielibyśmy Cię zaprosić do równie ciekawych wpisów, które stworzyliśmy dla Ciebie z radością. Więc kliknij stronę zbiorniki na mleko i przeglądaj to, na co będziesz miał chęć.

W sferzepojazdów szynowych należywyszczególnić pojazdy trakcyjne poruszające się za pomocą własnegonapędu.

zdjęcie weselne

Autor: JULIAN MASON
Źródło: http://www.flickr.com
możliwości

Autor: Joe Martin
Źródło: http://www.flickr.com
Wymienia się odbieraki górne oraz odbieraki dolne. Odbieraki górne współpracują z siecią trakcyjną, natomiast dolne odpowiednikiwykorzystują energię z tak zwanej trzeciej szyny prądowej, która prowadzona jest do nich równolegle.

Żeby pobierakwprawił w ruch pojazd trakcyjny, trzeba go unieść do sytuacji roboczej. Trzebaz tej przyczynyprzyczynić się do styku z przewodem jezdnym. Efektywne odbieraki prądu będą działaćefektywnie z wykorzystaniem sprężonego powietrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*