Kilka wskazówek odnośnie bezpieczeństwa naszych komputerów

komputery są sprzętami podobnymi, jak każdy tego typu sprzęt. Aby dobrze działały, trzeba się o nie w odpowiedni sposób troszczyć.
Chodzi tu o przecieranie przy pomocy szmatki monitora czy też o zachowanie ostrożności z różnego rodzaju płynami przy klawiaturze.

samochód

Autor: Calvad.pl
Źródło: Calvad.pl
Trzeba pamiętać także o systemie operacyjnym, pulpicie czy internecie. Dzięki poniższym wskazówkom można by osiągnąć kolejny stopień wtajemniczenia, gdyż mógłbyś stać się pełnoprawnym administratorem swego systemu. Komputer, jeśli jest podłączony do internetu, może niestety stać się zaatakowany przez tzw. konie trojańskie czy też wirusy.

Ciekawi Cię przedstawiany materiał? Jeśli tak, to nakłaniamy do kliknięcia tu. To ciekawe omówienie (http://www.bscav.eu/oferta/konferencje-online/), które też na pewno Cię zafascynuje!

Mogą one (jeśli komputer jest na stałe podłączony do internetu) w sposób ukryty łączyć się z nie zaufanym serwisem. Jeżeli nie ufasz swojemu firewallowi, naprawdę warto upewnić się, z kim się łączy nasz komputer przy wykorzystaniu obecnych w systemie narzędzi. Po uruchomieniu wiersza poleceń należy napisać polecenie: „netstat – na”. Na liście będą przedstawione wszelkie aktualne istniejące połączenia razem z ich statusem.

Wyrażony będzie również końcowy adres IP i numer portu. Jeżeli podejrzewasz, że co poniektóre z połączeń nie powinny być wykorzystane, trzeba spróbować napisać: „netstat -ab”. Będą wymienione nazwy docelowych hostów oraz programów, z jakich połączenie jest zainicjowane. Jak wiemy, systemowe reguły utrzymywania bezpieczeństwa są przechowywane w przystawce gpedit.msc, która jest dostępna w konsoli administrowania MMC. Taka przystawka zapisuje ustawienia zasad w pliku registary.pol, lecz należy bardzo ostrożnie się z nim obchodzić. Nawet jeśli posiadamy na komputerze zainstalowane nowe programy antywirusowe oraz antyszpiegowskie, trzeba czasami samodzielnie skontrolować, czy jakiemuś podejrzanemu programowi nie udało się przedostać przez nasze zabezpieczenia.

użytkownikom łączącym się z siecią za pomocą modemu radzimy w menu kontekstowym domyślnego połączenia z internetem wybrać punkt „Właściwości”, zaś w następnej kolejności na karcie „Opcje” upewnić się, że zaznaczono opcję „Monituj o nazwę użytkownika”, hasło czy certyfikat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*