Które zawodowe oświetlenie najbardziej nie zawiedzie na scenie?

Światło było obecne na scenach muzycznych i teatralnych od bardzo dawna. Jeszcze jakiś czas temu typowe było stosowanie ciężkich i nieporęcznych lamp scenicznych, których głównymi minusami była duża konsumpcja energii elektrycznej oraz to że bardzo nagrzewały się do wysokich temperatur.

Ciepło od poziomu  1

Autor: INPLUS PR
Źródło: INPLUS PR

Sztuka wizualna w ostatniej dekadzie przeżyła jednak wielką ewolucję. W miejsce lamp scenicznych wykorzystuje się dziś lampy ledowe, które mają niewielką masę, są energooszczędne, a oprócz tego mogą być obsługiwane i synchronizowane komputerowo, co umożliwia osiągnięcie niezwykle efektownych rezultatów świetlnych. Na scenach używane są poza tym głowice laserowe, które bardzo dobrze współpracują z urządzeniami do wytwarzania dymu, oraz pozostałe pomniejsze urządzenia do oświetlania jak np. węże świetlne czy taśmy led.

Praca oświetleniowca

W ostatnich latach powstała nawet specjalność tzw. v-jay’a, czyli człowieka będącego specjalistą w oprawie oświetleniowej występów gwiazd muzyki. Tacy specjaliści wymyślają widowiska sceniczne dla muzyków, prowadzą współpracę z Djami, są oprócz tego pracownikami klubów muzycznych, gdzie pomagają w instalacji urządzeń oświetleniowych.

Terapia światłem

Autor: Sigma
Źródło: Sigma

Podstawowym sprzętem takiego pracownika jest konsoleta sterująca. Taka konsoleta jest podobna do tej używanej przez akustyków – posiada suwaki, ekrany dotykowe i pokrętła. Pozwala na zaprogramowanie wcześniej przygotowanego programu wizualnego (przykładowo zsynchronizowanego z tzw. setem Djskim), bądź ręczne sterowanie głowicami do oświetlania, na przykład podczas występu zespołu. Tego rodzaju urządzenie pozwala ponadto na współpracę z rzutnikami i wyświetlanie dodatkowych wizualizacji.

Tanie oświetlanie

Sprzęt oświetleniowy jest dzisiaj na tyle niedrogi, że duża liczba Djów, pracujących na imprezach lub weselach, może kupić swój komplet dopasowany do swoich potrzeb. Tacy artyści najczęściej używają głowic laserowych, wytwornic dymu, do powszechnych akcesoriów zalicza się poza tym tzw. taśma led.

Takie taśmy (taśmy nierdzewne) są bardzo efektowne, gdy stawia się je np. u podstawy konsolety. Są one dodatkowo wyposażone w mikrofon, który dostosowuje aktualne światło do odtwarzanej muzyki. Istnieje ponadto możliwość synchronizacji kilku taśm z pojedynczym mikrofonem, tak żeby pokazywały one dokładnie taki sam efekt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*