Samoczynne kierowanie procesami bez wspomagania człowieka

Czym jest automatyka przemysłowa?
Automatyka jest dziedziną nauki, wpływającej na rozwój zagadnień sterowania różnorodnymi działaniami. Sterowanie dotyczy zwykle procesów technologicznych i industrialnych.

laboratorium

Autor: per egevad
Źródło: http://www.flickr.com

Automatyka posiada swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie działanie człowieka jest minimalne lub jego udział jest niezwykle ograniczony. Na rozwój automatyki inspirację były także robotyka, automatyzacja czy też pewne procedury informatyczne. W ostatnim okresie duże znaczenie dla samego rozwoju automatyki przemysłowej miało wykorzystanie technologii komputerowych. Zastosowanie komputerów w automatyce jest powodowane wymianą urządzeń analogowych, urządzeniami cyfrowymi, i samym rozwojem systemów operacyjnych. Połączenie to pozwoliło na zdalny odczyt i nastawianie właściwości oraz ocenę parametrów procesu i regulatora, jak i bezprzewodową zmianę projektu regulacji.
Automatyka przemysłowa obejmuje całą serię gałęzi przemysłowych, w których wykorzystujemy takie na przykład maszyny i elementy jak: przepustnice, silniki, napędy, czy choćby pompy (zobacz więcej pompy becker) dozujące i procesowe. Falowniki, to kolejny sposób automatycznego sterowania. Takim określeniem nazywamy urządzenia, o potocznej nazwie konwertora częstotliwości lub przetwornicy częstotliwości. Wzięło się to stąd, że falownik kontynuuj okazuje się być pierwszym i ostatnim z elementów przemiennika. W taki sposób zwiemy także maszyny które zmieniają prąd stały na ten zmienny. Zawory kluczowe to kolejny dowód wykorzystania automatyki w gospodarce przemysłowej. Tak nazywamy nasze zwykłe kurki.

Zawory kulowe pospoliciej to zawory obrotowe, jakich wnętrze wypełnia często kula, a czasem – jej część. Znajdują wykorzystanie jako instalacja zaporowa do domykania i otwierania przepływu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*