Wykaz rzadziej używanych urządzeń i sprzętów, stosowanych w różnych gałęziach przemysłu.

Przeglądając ofertę niejednego sklepu przemysłowego można tam znaleźć przyrządy, o których wielu ludzi nawet nie miało możliwości słyszeć, a co dopiero widzieć, jak one działają. Niektórych z nich się używa w przemyśle motoryzacyjnym czy chemicznym, i zobaczyć je można na przykład w warsztatach samochodowych.

Za to inne są niezbędne w w różnych halach i magazynach, gdzie konieczne jest zapewnienie odpowiednich wartości temperatury i wilgotności. Jednymi z urządzeń tego typu są kompresory powietrza (więcej na ). Chociaż w ich przypadku można powiedzieć, że wiele osób już się z nimi spotkało na stacjach benzynowych. Lecz tam da się zobaczyć jedynie część kompresora przeznaczoną dla kierowców, a całe wnętrze jest ukryte za obudową. Ale gdyby się kierowców tankujących na stacji zapytać, z czego taki kompresor będzie się składać, to zapewne większość z nich nie potrafiłaby odpowiedzieć na tak postawione pytanie.

sprężarka śrubowa

Źródło: http://pneuma.pl

A kompresor, jaki widzi się przykładowo w warsztacie samochodowym, przeważnie się składa z trzech podstawowych elementów, to znaczy silnika, sprężarki oraz pojemnika na sprężony gaz. O ile kompresory (więcej na ) da się czasami obejrzeć w czasie pracy, o tyle osuszacze adsorpcyjne już nie specjalnie. Te maszyny (poznaj zawiesie wężowe) używa się wszędzie tam, gdzie potrzebna będzie odpowiednio niska wilgotność powietrza, czyli magazynach i halach produkcyjnych. Często będzie po nie sięgał przemysł chemiczny, farmaceutyczny i spożywczy, w których powinny być zapewnione odpowiednie normy przy produkcji.

Mając na uwadze specyfikę tych gałęzi przemysłu będzie sporo szans, że razem z osuszaczami powietrza w jednym zakładzie zaczną pracować generatory azotu. Jak sama ich nazwa będzie wskazywać, ich głównym zadaniem ma być produkowanie azotu o dużej czystości z powietrza atmosferycznego. Przez to nie ma konieczności jego dowożenia w butlach, tylko uruchamia się przenośną maszynę i azot będzie do wykorzystania. Oprócz tego można uniezależnić się zupełnie od dostaw butli, bo azotu w atmosferze raczej długo nie braknie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*