Co to jest indukcja oraz jakie są zalety płyt indukcyjnych?

Indukcją określamy wprowadzenie w jakiś stan, czy wzbudzenie konkretnego zjawiska. Rezultat taki jest wykorzystywany w wielu dziedzinach nauki, m.in. w psychologii, elektryce, biologii, socjologii czy matematyce.
W codziennym życiu mamy okazję wykorzystywania tzw.

płyt indukcyjnych, które są użyte w domu w jadalni jako zamiennik kuchenki gazowej. Do niedawna takiej płyty były niezwykle kosztowne, ale aktualnie można je nabyć po bardzo przystępnych stawkach. Jakie są atuty tego typu płyt, to się okaże w niniejszym artykule. Pod szklaną płytą znajdują się cewki indukcyjne. Gdy postawimy na nie odpowiednie naczynia wykonane ze stali ferromagnetycznej, która przyciąga magnetyk, cewki wytwarzają zmienne pole elektromagnetyczne, które wytwarza ciepło instalacje grzewcze Goleniów wewnątrz naczynia. Najważniejszą zaletą płyt indukcyjnych jest to, że jest to niebywale ekonomiczne wyjście. Ciepło jest generowane jedynie w rondlu, nie natomiast na całej płycie. Ta natomiast może rozpoznać wielkość naczynia i dostosować pole płaszczyzny grzania do powierzchni dna naczynia.
rzut - sprzęt

Autor: Maciej Miąsik
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli na tego typu indukcyjnej kuchence położymy niechcący przedmiot, np. pokrywkę lub sztućce, kuchenka nie będzie działać, ponieważ specjalne rondle muszą być idealnie równe, aby indukcja mogła się uruchomić. Kolejną zaletą jest skrócony o 30% okres gotowania w porównaniu z kuchenkami gazowymi. Poza tym płyty indukcyjne mogą mieć różnego typu funkcje. Niektórzy producenci oferują zabezpieczenia przed włączeniem płyt indukcyjnych przez dzieci. Pozostali wytwórcy oferują opcję przyspieszenia grzania o 50%. Są także płyty, które są w stanie rozpoznawać czy leżą na nich jakiekolwiek naczynia oraz jeżeli tak i je podniesiemy, to płyta się Automatycznie wyłączy.

Jeżeli zapomnimy o szykowanej właśnie potrawie, płyta indukcyjna po upłynięciu wcześniej ustalonego czasu, sama machinalnie się wyłączy. Kuchenka przez cały okres czasu jest zimna, zatem niezwykle łatwo jest utrzymać ją w czystości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*