Jak wybrać lornetkę, aby służyła nam długo?

Kupując taki sprzęt, chcemy, żeby działał nam długie lata. Żebyśmy jadąc w jakieś miejsce na wycieczkę, mieli co zabrać ze sobą, żeby obserwować z bliska jakieś ciekawe rzeczy.
Kupując lornetkę trzeba pamiętać, żeby nie nabywać lornetki z powłokami rubinowymi.

lornetki
traktor

Autor: photobeppus
Źródło: http://www.flickr.com
Nie nadają się one do żadnych obserwacji, ponieważ najczęściej są to tanie zabawki. Powłoka rubinowa często fałszuje barwy oraz redukuje liczbę zbieranego światła. Można je w łatwy sposób odróżnić od innych, ponieważ można przeglądać się w tych lornetkach jak w lusterku. Najważniejszym parametrem, o jakim powinniśmy pamiętać kupując lornetkę, jest średnica teleobiektywu. Jeśli prowadzimy obserwacje astronomiczne lub w nocy, wybrać powinniśmy obiektyw co najmniej 50 milimetrowy. W turystyce i polowaniach w ciągu dnia, doskonale będą sprawdzać się lornetki o obiektywie 30-42 milimetry. Duże powiększenie w lornetce nigdy nie jest dobre. Najlepiej będzie jeśli powiększenie będzie wynosiło 12-15 razy. Przy większym powiększeniu zmniejsza się pole widzenia oraz jasność obrazu.
Idąc po lornetkę, najlepiej wziąć ze sobą suwmiarkę. Zmierzysz w ten sposób średnicę teleobiektywu i sprawdź ją z tą podawaną przez wytwórcy. Musisz ocenić ogólne wykonanie lornetki. Musisz ścisnąć tubus przy obiektywie. Jeśli zacznie on trzeszczeć, nie kupuj takiego urządzenia, gdyż nie posłuży ci zbyt długo. Najlepsza będzie lornetka ciężka, która zbudowana jest z aluminium lub z metalu. Metal obróbka metali zazwyczaj obity jest gumą. Na binokle lornetki powinieneś mocno nacisnąć.

Nie powinny się uginać oraz naciskając na okulary nie powinieneś sprzętu rozogniskować. Jeżeli lornetka ma w tubusie kurz albo ślady kleju, nie kupuj takiego urządzenia. Dobra lornetka we wnętrzu powinna być czarna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*