Co to jest potencjometr i jak prezentuje się jego zasada działania? Jakie mamy modele potencjometrów?

Potencjometr to rezystor zmienny, jego wartość jesteśmy w stanie zmieniać sposobem mechanicznym. Posiada trzy wprowadzania, po jednej z każdej części elementu oporowego, trzecie zaś podłączenie jest do ślizgacza, może on przesuwać się po ścieżce oporowej. Nazwa potencjometr wywodzi się od jego funkcji regulowania potencjału.

Potencjometry można produkować w różnorodnych wykonaniach, ważne jest przyszłe zastosowanie. Potencjometr tablicowy jest dobry do montażu, na przykład na płycie czołowej. Należy go zamontować przy pomocy nagwintowanego kołnierza i nakrętki. Czasem montuje się go odmiennie, kątowo na płytce, a jedynie oś może przechodzić przez płytę czołową. To potencjometr obrotowy wraz ze ścieżką oporową, jaki posiada kształt kulisty, ma też oś, jaka ruchem obrotowym jest w stanie przesuwać ślizgacz. Jeśli jest to potencjometr suwakowy, to ścieżka zrobiona jest w postaci linii prostej.

sklep MS Elektronik

Autor: mangtronix
Źródło: http://www.flickr.com

Do w mniejszym stopniu skomplikowanych, łatwiejszych zastosowań należy stosować tani węglowy materiał oporowy, lecz bardziej zaawansowane muszą posiadać cermet, jaki jest w stanie przewodzić tworzywo sztuczne. Potencjometr precyzyjny to model potencjometru tablicowego. Produkuje się go w dwóch standardowych wykonaniach. Pierwszym z nich jest wieloobrotowy, z traktem oporowym z nawiniętego drutu, umożliwia on na bardziej dokładne ustawienie. Kolejny z nich – jednoobrotowy, z torem z plastiku przewodzącego. Posiada dużą rozdzielczość i spory czas życia, może być wykorzystywany jako czujnik kąta.

Od dawna istotna jest wiedza z różnych dziedzin. Wtedy aktualny wpis przyda się każdemu. By ją posiąść, możemy przeczytać artykuł pod tym linkiem.

Potencjometry dostrojcze, definiowane też trymerami projektowane są z węglową albo cermetową ścieżką oporową.

Przeważnie są one mniejszych rozmiarów niż potencjometry tablicowe, nie posiadają co więcej osi i kołnierza gwintowanego, określa się im też mniejsze wymagania mechaniczne. Trymer ma niezbyt długi czas życia, najczęściej ledwie dwieście obrotów. Bierze się to z tego, iż następuje dość spory odcisk ślizgacza do warstwy oporowej w obszarze styku, dlatego aby osiągnąć znaczną stabilność. Trymery mają występowanie w swoich typach. Jedne ma tor prostolinijny i długą nagwintowaną oś przesuwającą ślizgacz, natomiast następny ma tor obrotowy, a ślizgacz przesuwa się za pomocą ślimaka. Jak więc widzimy, żeby dobrać właściwy potencjometr dla naszych potrzeb musimy się zastanowić, jakie będzie on miał zastosowanie. Jak wybierzemy najlepszy, nasz potencjometr będzie mógł być wykorzystywany przez bardzo długi okres czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*